2013-2
Temetés
Kunágota, 2013. 09. 07. (szo)
13 óra.
Tar Mihály temetése
Péld 10,7
Jer 5,3
Máté 25,23
Hűség és öröm
Ének: 277: Már keresztem vállra vettem…
Ima:
Bevezetés:
Kedves Gyászoló Gyülekezet!
Eljöttünk, hogy Tar Mihály testvérünket tisztességgel eltemessük. Mielőtt Igét olvasnék, röviden tekintsünk vissza a földi életére:
Kunágotán született 1931. június 10.-én, abban a házban, amiben később Egri Sándor és családja lakott. 15 éves lehetett, amikor nagyon megbetegedett. Istennek tetszett megtartani az életét. Nagybátyjától kapott egy Bibliát, és valószínűleg ő segítette a hitre jutásban is. 19-20 éves volt, amikor átadta a szívét az Úr Jézusnak, és nem sokkal megtérése után bemerítkezett. A kunágotai gyülekezet tagja lett. Hitélete töretlen volt. Az utóbbi 8 évben az ő házánál volt a gyülekezet.
1951-ben vonult be katonának. Katonaévei alatt átélt egy bányaomlást, és megsérült. Isten felsegítette ebből is. A katonaság letöltése után Kunágotán élt és dolgozott földművesként, mint az édesapja.
Egy fiatal korában szerzett másik betegségéből különleges módon szabadította meg az Úr. A faluba érkezett egy gyógyító prédikátor. Az összejövetelen felszólították a jelenlévőket, hogy aki beteg, az menjen ki, és a prédikátor majd imádkozik érte, és meggyógyul. Ő nem ment ki, hanem azt mondta, „Uram, ha akarod, akkor itt a helyemen ülve is meggyógyíthatsz. Ne emberé legyen a dicsőség, hanem a Tiéd.”. És az Úr meggyógyította.
Később mint
vasbetonszerelő járta az országot. Aztán pár évet dolgozott rakodómunkásként.
Utolsó munkahelye a kunágotai sertéstelepen volt, innen ment nyugdíjba.
Munkatársai tisztelték, becsülték.
Sok emberen segített: testvéreken, rokonokon, szomszédokon.
Anyagilag, pénzzel és munkával is. Én magam is sok ilyen történetet ismerek.
Például nagycsaládoknál tett látogatásai után úgy hagyott pénzt valahol, hogy
csak később vették észre. Akinek tüzelőre volt szüksége, éjjel vitte el
szekéren, és rakta le észrevétlenül az udvarára vagy a kapuja elé. Egy súlyosan
beteg testvérnek a földjén éjjel vágta le a cirkot úgy, hogy a maga pénzén még
napszámost is fogadott.
1976. március 12-én feleségül vette Káman Editet. 37 évet élt boldog házasságban. Három gyermekük született: Edit, Csaba és Zsolt.
Ez év augusztusának a végén vitték be a gyulai kórházba infarktus, illetve tüdőembólia gyanújával. Már nem tudtak rajta segíteni. Szeptember 4-én Mennyei Atyja hazaszólította.
Igék: Péld 10:7 Az igaznak emlékezete áldott.
Jer 5:3 Uram! a te szemeid avagy nem a hűségre néznek-e?
Máté 25:23 Monda neki az ő ura: Jól vagyon jó és hű szolgám, kevesen voltál hű, sokra bízlak ezután; menj be a te uradnak örömébe.
Az első Igét azért olvastam, mert Tar Mihály igaz ember volt. Nem azért, mintha bűntelen lett volna, vagy semmi hiba nem lett volna benne – hiszen Isten előtt mindannyian bűnösek vagyunk –. Azért volt igaz, mert hitt Jézus Krisztusban, Aki az istentelent megigazítja, igazzá teszi. Aztán Isten igazsága meg is látszott rajta: gondolkozásában, eljárásaiban, önzetlen segítőkészségében és Istenhez való ragaszkodásában.
A második Igét azért olvastam, mert Tar Mihályra nagyon jellemző volt a hűség. Hűség elsősorban az Úr Jézushoz. Hű volt abban is, amivel Isten megbízta. Hű volt a gyülekezethez. Nem ment egyik helyről a másikra, egyik felekezetből a másikba. Hű volt a családjához: a feleségéhez és a gyermekeihez. Hű volt még a szülőfalujához is.
A hűség igen nagy érték. Isten szemében is: Uram! a te szemeid avagy nem a hűségre néznek-e? De bizony, Isten a hűséget nézi, és nagyra értékeli.
A harmadik Ige éppen erről szól: Az Úr kiosztotta szolgáinak a talentumokat. Egyik többet, másik kevesebbet kapott. Aki többet kapott, attól többet várt el az Úr. Aki ötöt kapott, kereskedéssel másik ötöt szerzett hozzá. Aki kettőt kapott, másik kettőt szerzett vele. Mind a két szolgának azt mondta az Úr: Jól vagyon jó és hű szolgám, kevesen voltál hű, sokra bízlak ezután; menj be a te uradnak örömébe.
Aki egyet kapott, attól az Úr csak egyet várt el, de az hűtlen volt.
Tar Mihály testvér nem volt hűtlen. Nem kapott sok talentumot, nem volt országosan ismert nagy igehirdető. De itt a faluban, és környékén ismertük a hűségét. Nem hagyta el az őrhelyét Kunágotán. Nem vágyott másra, nagyobb szolgálatra vagy tágabb szolgálati körre. Nem volt nagyravágyó, de amit kapott Istentől, azt forgatta és kamatoztatta.
Igen jól ismerte a Bibliát. A felmerülő kérdésekben mindig megtalálta az éppen odaillő Igéket, és fel is olvasta. Olyanok voltak ezek, ahogy a Péld 25:11-ben van: Mint az arany alma ezüst tányéron: olyan a helyén mondott ige!
Világos, tiszta látása volt szellemi dolgokban. Bölcs döntései voltak. Bölcsességét istenfélelméért kapta az Úrtól, mert azt nem lehet másképp megszerezni. A bölcsességnek kezdete az Úrnak félelme, olvassuk az Igében.
Egyszer mindannyiunknak lejár a földi élete, és számot kell adni arról, mire használtuk a talentumainkat. Mire használtuk az időnket, erőnket, képességeinket, pénzünket? Hűek voltunk-e Istenhez? Tar Mihály testvér ideje lejárt. Tudom, hogy nem a mi tisztünk megvonni egy élet mérlegét. Isten az igaz bíró. Hogy mégis bátorságot vettem arra, hogy valamit mondjak Mihály testvérről, azért van, mert életének a gyümölcsei jók. Az Úr Jézus pedig azt mondta, hogy az embert is a gyümölcseiről ismerjük meg, mint a fákat. Csak a jó fa terem jó gyümölcsöt. Mihály testvér gyümölcsei jók voltak.
Ezért mertem felolvasni a harmadik Igét a koporsója mellett: Monda neki az ő ura: Jól vagyon jó és hű szolgám, kevesen voltál hű, sokra bízlak ezután; menj be a te uradnak örömébe.
Nincs annál boldogabb ember, akinek az Úr ezt mondja: Jól van! Jó és hű szolgám voltál! Hűségedet bebizonyítottad sok nehézség, kísértés és küzdelem között. Bebizonyítottad hosszú időn át, hiszen 82 évet élt. Hű voltál a kevésen, ezután sokra bízlak: menj be a te uradnak örömébe.
Igen, Mihály testvér az Úrhoz tért. Ura örömébe ment be. Oda ahol Isten letöröl minden könnyet, és ahol már nincs sem gyász, sem fájdalom, sem jajkiáltás, sem halál. Ézs 35:10 szerint örök öröm fejükön, vigasságot és örömöt találnak; és eltűnik fájdalom és sóhaj. Ézs 60:19-20 Nem a nap lesz neked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol neked, hanem az Úr lesz neked örök világosságod, és Istened lesz ékességed. Napod nem megy többé alá, és holdad sem fogy el, mert az Úr lesz neked örök világosságod, és gyászod napjainak vége szakad.
Búcsúzás:
Ezek az Igék nagyon vigasztalók: Tar Mihály már jó helyen van. Itt csak a teste fekszik, és várja a dicső feltámadást. Ő maga az Úrnál van örök örömben. Ezért megvigasztalt szívvel búcsúzhat tőle:
– Felesége, Edit
– Gyermekei: Editke, Csabi és Zsolti
– Testvére: Herédi Istvánné, Erzsébet és annak gyermekei: István és családja,
Mihály és családja.
– Testvére (Erzsébet) elhunyt fiainak Józsefnek és Ferencnek családjai.
– Elhunyt nővérének Rozáliának lánya Rozika és családja.
– Elhunyt húgának Katalinnak: lánya Katika és családja, menye Marika és családja.
– Elhunyt nagybátyjának a rokonsága: a Bagi, a Dús és a Debreczeni család.
– Búcsúzik sógornője Káman Mihályné, Éva és gyermekei: Éva, Mária, Márta,
Zoli, Lili, Gyöngyi és valamennyiük családja.
– Búcsúzik sógornője Dóra.
– Búcsúznak az itt fel nem sorolt rokonok,
a kunágotai gyülekezet, a közel- és távol lévő gyülekezetek,
közeli- és távoli ismerősök, munkatársak, szomszédok,
mindazok, akik ismerték és szerették,
és akik eljöttünk, hogy végtisztességet tegyünk.
Befejezés:
Kedves végtisztességet tévő gyülekezet! Példa lehet előttünk Tar Mihály testvér hite, hűsége. Amikor azonban őt példaképül állítjuk, nem őt emeljük fel. Mert Isten formálta olyanná, amilyenné lett. Pál apostol is azt mondta: 1Kor 15:10 Isten kegyelme által vagyok, ami vagyok; és az Ő hozzám való kegyelme nem lőn hiábavaló. Mihály testvér életében sem lett hiábavaló a kegyelem. És Isten kegyeleme mindannyiunknak rendelkezésére áll. A Krisztusban megjelent kegyelem mindnyájunkat meg tud változtatni, igazzá tud tenni, és üdvösségre tud vezetni. Ragadjuk meg, fogadjuk el Isten kegyelmét! Higgyünk J. Kr.-ban, és maradjunk hűek hozzá. Igaz, először vállunkra kell venni a keresztet, ahogy előbb énekeltük, de majd a végén nekünk is azt mondja: Jól vagyon jó és hű szolgám, kevesen voltál hű, sokra bízlak ezután; menj be a te uradnak örömébe.
Ima:
Ének: 380: Drága hon, ragyogóbb… [A kereszt után öröm és dicsőség követk.!]